NRF24L01 RS232 RF TRANSCEIVER
Being a single chip 2.4GHz transceiver with an embedded baseband protocol engine (Enhanced Shock Burst™), the NRF24L01 RS232 RF Transceiver is ideal for ultra low power wireless applications. Its operation is specifically designed for the world wide ISM frequency band of 2.400 – 2.4835GHz, requiring only an MCU (microcontroller) and minimal external passive components to create a functional radio system.
The data transfer distance covers a length of 100 metres.
The characteristics of the NRF24L01 RS232 RF Transceiver:
- Universal use of the 2.4GHz ISM band around the globe
- The output power of the TX is at 0dBm, with a current of 11.3mA.
- At an air data rate of 2Mbps, the RX current is -12.3mA.
- 900 nanoamps while in the power down state.
- A standby current of 22µA.
- The voltage regulator integrated on the chip
- The supply range is between 1.9 and 3.6 volts.
- The Enhanced Shock Burstâ„¢ technology.
- Packet processing that is done automatically.
- Automated handling of packet transactions
- The MultiCeiver™ features 6 data pipes.
- Air compatible with nRF2401A, 02, E1 and E2 models.
- Economical BOM
- A 16MHz crystal with a tolerance of ±60ppm.
- Inputs that are tolerant to -5V.
- The package measures 20-pins and is designed in a compact 4x4mm QFN size.