NRF24L01 RS232 RF TRANSCEIVER
Previous product
Next product
19% Off
Out of Stock
SKU: 4339 Category:
Description
NRF24L01 RS232 RF TRANSCEIVER
Being a single chip 2.4GHz transceiver with an embedded baseband protocol engine (Enhanced Shock Burst™), the NRF24L01 RS232 RF Transceiver is ideal for ultra low power wireless applications. Its operation is specifically designed for the world wide ISM frequency band of 2.400 – 2.4835GHz, requiring only an MCU (microcontroller) and minimal external passive components to create a functional radio system.
The data transfer distance covers a length of 100 metres.
The characteristics of the NRF24L01 RS232 RF Transceiver:
  • Universal use of the 2.4GHz ISM band around the globe
  • The output power of the TX is at 0dBm, with a current of 11.3mA.
  • At an air data rate of 2Mbps, the RX current is -12.3mA.
  • 900 nanoamps while in the power down state.
  • A standby current of 22µA.
  • The voltage regulator integrated on the chip
  • The supply range is between 1.9 and 3.6 volts.
  • The Enhanced Shock Burstâ„¢ technology.
  • Packet processing that is done automatically.
  • Automated handling of packet transactions
  • The MultiCeiver™ features 6 data pipes.
  • Air compatible with nRF2401A, 02, E1 and E2 models.
  • Economical BOM
  • A 16MHz crystal with a tolerance of ±60ppm.
  • Inputs that are tolerant to -5V.
  • The package measures 20-pins and is designed in a compact 4x4mm QFN size.